09. marca

Legendáre elektronické duo die Angel opäť v A4

Príďte si vypočuť do Áštvorky, ako znie dedičstvo jednej znajslávnejších experimentálnych kapiel posledných troch desaťročí! Ducha Pan Sonic budú vyvolávať tí najpovolanejší: projekt Die Angel, ktorý fungoval dlhé roky spoločne s Pan Sonic. Ak ste mali radi Pan Sonic, budete ich počuť aj vDie Angel. VÁštvorke vypukne 14. marca 2018 kryštalické šialenstvo.

Pan Sonic boli legendárna experimentálna banda zFínska. Legendu živili svojim prístupom ktvorbe ak živému hraniu. Boli známi svojimi superdlhými koncertami. Alebo keď sa zavreli do štúdia, apočúvali dlhé hodiny vysokofrekvenčné zvuky. Zážitky ztýchto sedení potom preniesli do svojich albumov. Pan Sonic boli tiež známi sporom sistým výrobcom spotrebnej elektroniky, kvôli ktorému si museli jemne pozmeniť meno.

Chváliť sa môžu tí, ktorí zažili Pan Sonic naživo na Next Festivale 2005. Mika Vainio potom zahral aj na Nexte vroku 2009. Počas jeho vystúpenia to však nezvládol jeden reproduktor. Náhoda? Nemyslíme si!

Minulý rok otriasla hudobný svet správa ojeho náhlom odchode. Ilpo Väisänen, druhý člen Pan Sonic zaháňa stratu svojho partnera vhluku najlepšie ako vie – projektom Die Angel.

Die Angel fungoval spoločne sPan Sonic, aminulý rok vydali svoj ôsmy album Entropien. Opäť je to experimentálne techno: ostro vybrúsené zvuky, terénne nahrávky, abstraktné bzučanie, biely hluk – chaos, ale aj aj pravidelný rytmus, ktorý nedá vydýchnuť. A duch Mika Vainia, ktorý je stále prítomný.

Vprojekte Die Angel hrá aj Schneider TM – krabičkár, ktorého si môžete pamätať z hudobnej televízie Viva 2. Vo vtedy populárnom clicks n´cuts zvuku prerobil aj The Smiths. Jeho elektronika má digitálnu dušu. Do Die Angel prináša delikátne pukance. Na poslednom albume sa kDie Angel pridal ajaustrálsky skladateľ ahráč na gitaru Oren Ambarchi, ktorého tiež poznáte zA4ky.

Die Angel je hudba pre moment, pre situáciu na pódiu. Vzniká improvizáciou spoza hory káblov. Ak máte radi fyzický kontakt so zvukom, tak ste tu správne.

Die Angel unás hrali už pred desiatimi rokmi. Je čas zistiť, ako im to hrá vsúčasnosti.

Na podobnú nôtu (čiže bez nôt) zahrá pred Die Angel domáci projekt Odpał. Odpał je Acidmilk. Pod menom Amen Tma vydali vo vydavateľstve LOM album hmyzieho techna. V kapele 0N0 hrá psychedelický doom metal, za ktorý získal minulý rok ocenenie Rádiohlavy.

Odpał zabzučí arozvibruje steny A4 svojim drone doomom. Vstredu 14. marca.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

(Peter Dolník)