24. januára

Little Baby Jesus of Flandr v Kine inak

V stredu 25. januára o 20. hodine bratislavské centrum súčasnej kultúry A4 odpremieta Little Baby Jesus of Flandr, debut režiséra Gusta Van den Berghea, ktorý sa v A4 predstavil pred dvoma mesiacmi s pozoruhodným filmom Blue Bird. Keďže A4 momentálne funguje v náhradných priestoroch, projekcia sa uskutoční v rámci Kultúrneho azylu v Poľskom inštitúte na Nám. SNP 27.

Gust Van den Berghe pri tvorbe svojho študentského absolventského filmu Little Baby Jesus of Flandr vychádzal z 86 rokov starej divadelnej hry flámskeho autora Felixa Timmermansa.
Táto štylizovaná čiernobiela adaptácia opisuje pôsobivý príbeh troch vandrákov, v ktorom sa Suskewiet, Pitje Vogel a Schrobberbeeck vyberú na Štedrý večer koledovať, aby si tak zarobili pár drobných na jedlo a alkohol. Po nečakanom úspechu sa na spiatočnej ceste z krčmy stratia v lese, kde sú svedkami narodenia dieťaťa, ktoré poznačí ich ďalší život a nasledujúce Vianoce.
Takmer výhradne do všetkých rol tohto fascinujúceho filmu Gust Van den Berghe obsadil ľudí postihnutých Downových syndrómom. Účinok tohto režijného triku je vskutku zaujímavý: v iba 74 minút trvajúcom snímku protagonisti s pomalšou dikciou rozprávajú vtipné a ironické dialógy detinsky verne.
Symbolický vianočný príbeh v extrémne širokouhlom formáte prekypuje nápadmi a zachytáva takmer mystickú krajinu – vizuálne momenty sú fascinujúce aj vďaka minimalistickej čiernej a bielej. Čierno-biele obrazy flámskej zimnej krajiny tak zaručujú nielen vizuálny zážitok. Film obsahuje niekoľko brilantných lyrických obrazov, čo má miestami za následok „meditatívnejšie“ tempo poetického rozprávania.
O tom, že sa tomuto režisérovi podarilo vytvoriť niečo naozaj výnimočné, svedčí aj uvedenie Little Baby Jesus of Flandr v programe festivalu Cannes v roku 2010.

Vstupné je dobrovoľné.

Rezervácie tu.

FB event