30. apríla

MÁJ v Áštvorke

Máj bude nie len lásky čas, ale aj Áštvorky čas. Prečítajte si náš prehľad toho najzaujímavejšíeho, čo sme pre vás nachystali na posledný jarný mesiac a uvidíte, že budete u nás tráviť veľa času – či chcete, alebo nie. Program je jednoducho neodolateľný – pestrý, poučný a samozrejme zábavný. Dokonca si môžete prísť zahrať aj šach!

PREDNÁŠKY
Štvrtok / 24.05.
Áštvorka v apríli naštartovala nový program Futurit pod taktovkou hudobného publicistu Petra Dolníka, ktorý sa v rámci neho pravidelne venuje vývoju hudby a hudobného priemyslu v rôznych známych svetových metropolách. Po otváracom večeri o Londýne sa tentokrát pozrieme do Berlína – plného kontrastov a dramatickej nedávnej minulosti. Povojnová kríza sa v Nemecku odrazila aj na hudbe. Mainstreamu v tom čase vládol schlager – gýčový pop pre potechu a otupenie más a v jeho opozícií sa čoskoro ocitla novátorská elektronika a začali vznikať originálne zvuky. Nemci našli v elektronickej hudbe svoj výraz. V sedemdesiatych rokoch Krautrock, v deväťdesiatych sa tu udomácnilo Techno a v osemdesiatych rokoch drzá Neue Deutsche Welle aby v súčasnosti z Berlína vychádzala odvážna hudba, ktorá sa neriadi podľa žánrov.
Berlín mal už v minulosti svoju charizmu a stal sa útočiskom nekonvenčných ľudí z celej krajiny, napriek tomu že bol aj šedivý, dusný, rozdelený a strážený. Pre inšpiráciu sem prichádzali aj hudobníci ako Bowie, Eno, Pop či Cave.
Pondelok / 28.05.
Teasing je séria podnetných prednášok a diskúsií v kombinácií s počúvaním hudby podľa výberu a vkusu tých najpovolanejších! V máji ako hosťa privítame Matěja Kotoučka, pôsobiaceho medzi Brnom a Bratislavou (a zanechávajúceho za sebou nezmazateľnú hudobnú stopu) v elektro ambientnej a noisovej kapele Sky to Speak. Okrem toho je súčasťou brnenského labelu Nona Records, ktorý mapuje súčasnú elektronickú a experimentálnu scénu, či členom AVA kolektívu. Matěj tiež komponoval hudbu k viacerým diavedlným hrám a venuje sa hudobnej produkcii a DJingu. Príďte ho spoznať a čo-to si vypočuť v Teasingu. Moderuje Tea Tralna.
Utorok / 29.05.
Technika a myslenie – cyklus prednášok z filozofie médií
Príďte na piatu z cyklu prednášok z filozofie médií pod názvom Technika a myslenie. Palo Fabuš, šéfredaktor časopisu Umělec a nadšený teoretik, ktorý sa venuje informatike, mediálnej teórii a sociológii, bude v Áštvorke tentokrát rozoberať myslenie počítača. Počítače v podobe digitálneho prostredia vytvárajú špecifický spôsob myslenia, ktorý sa už vo svojej aktuálnej povahe nedá porovnávať s tým ľudským. Idea umelej inteligencie s počiatku vyvolával a pochybnosti, pretože malo ísť len o mechanizáciu rozumových aktov bez náhody, ktorá je nám blízka z ľudského myslenia. Nakoniec je ale myslenie počítačov, v porovnaní s populárnymi predstavami o ňom, o dosť nudnejšie, ale zároveň aj… čudnejšie…

Príďte si vypočuť prednášku a zašpekulovať si s Palom Fabušom a mysliacimi počítačmi!
WORKSHOP
Utorok / 08.05., 22.05.
Programovanie zvuku a hudby v jazyku SuperCollider, jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn, je hlavnou náplňou už tradičného hudobného workshopu pod vedením Fera Királyho. SuperCollider je programovací jazyk, ktorý je open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať. Prihlásení nadšenci a nadšenkyne sa stretnú pri zvukoch a kódoch aj v máji.
DETI
Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.

Štvrtky / 03.05., 10.05., 17.05., 24.05.
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
Príďte si užiť tvorivé a poučné dielničky o výtvarnom umení pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej. Od januára sa venujeme umeniu devätnásteho storočia – aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi. Slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek v tvorivých dieňach Manuál sprievodcu známymi obrazmi privíta deti od 4 do 6 rokov.
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
Sobota / 26.05.
Hudobný workshop pod vedením pražskej umelkyne Kateřiny Zochovej aj v máji privíta deti vo veku 11-14 rokov, ktoré sa budú v jeho druhej časti venovať chybám a náhodám v hudbe. Pomocou zvukov, pohybu a predstavivosti sa dá orientovať v našich pocitoch a reakciách. Deti sa budú inšpirovať príhodami každodennosti, ale aj sústredeným spoločným hraním na nástrojoch. Na workshope si tiež vyskúšajú nahrávanie a vytváranie zvukovej krajiny. Prečítajte si rozhovor s Kateřinou, ktorá o hudbe a jej vnímaní hovorí aj tu.
KINO
Streda / 02.05.
réžia rôzni, PL, 89 min., PL + EN tit.
Áštvorka na tepe doby prináša výber z najlepších filmov tohtoročného festivalu poľskej animácie O!PLA. Piaty ročník tohto nezávislého kultúrneho projektu sa konal v 61 poľských mestách a selekcia toho najlepšieho z neho teraz putuje aj za hranice. Môžete sa tešiť na súčasnú poľskú animáciu pre dospelých, filmy profesionálnych štúdií či nezávislých animátorov, ale aj študentské a absolventské experimenty.
Nedeľa / 06.05.
réžia Thierry Frémaux, FR, 87 min., FR + CZ tit.
Priekopníci pohyblivých obrázkov, Lumièrovci, vytvorili na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia stovky krátkych filmov. Thierry Frémaux, riaditeľ Institut Lumière a festivalu v Cannes, sa podujal na ich zozbieranie a zasadenie do kontextu, z ktorého vznikol celovečerný film. Frémaux v ňom filmy opisuje a rozoberá, venuje sa detailom ale aj kompozícií obrazu, nachádza súvislosti a vplyvy maliarskeho impresionizmu na ranú kinematografiu a hlavne pripomína, že každý film je dokumentom doby. Príďte si zacestovať v čase a pozrieť sa, ako vyzerali rôzne svetové metropoly a ľudia, ktorí v nich žili už pred 120 rokmi!
Nedeľa / 06.05.
Jupiter holdja, réžia Kornél Mundruczó, HU/DE, 123 min., HU + CZ tit.
Pohľad na viac-menej aktuálnu situáciu migrantov prichádzajúcich do Európy z vojnových oblastí ešte nikdy nebol taký originálny a dotiahnutý do neuveriteľných dôsledkov. Maďarský autor Kornél Mundruczó spracoval túto tému do pochmúrneho dystopického sci-fi sna, v ktorom na hraniciach postrelený utečenec Aryan získa schopnosť levitovať. Tento motív pridáva filmu na surrealizme, príchuti nočnej mory, ale zároveň trochu nádeje a nevýslovenej túžby stať sa slobodným človekom neobmedzeným hranicami a štátnou mocou.
Nedeľa / 27.05.
Réžia Alain Gomis, FR/SN, 123 min., lingalsky + EN tit.
V máji v spolupráci s Francúzskym inštitútom ponúkame podrobný pohľad na tvorbu Alaina Gomisa. Francúzsky režisér so senegalskými koreňami sa vo svojich filmoch venuje najmä životu v Afrike poznamenanej kolonializmom.
Vo filme Félicité Gomis, ktorý zaň minulý rok získal Strieborného medveďa na Berlinale, sleduje odvážnu a hrdú ženu, ktorú jej melancholické piesne zachraňujú pred realitou. Jedného dňa má jej syn nehodu a Félicité je nútená promptne nájsť pomoc a peniaze. Vo svojom putovaní stretne človeka menom Tabu a táto trojica sa vo filme stáva ostrovom nádeje, planétou žijúcou sama pre seba, bojujúcou s nepriazňami osudu – spolu.
Streda / 23.05.
Tey, réžia Alain Gomis, FR/SN, 86 min., wolofsky + EN tit.
Básnik a rapper Saul Williams sa vo filme Dnes ocitá v hereckej úlohe Satchého, ktorého čaká posledný deň života. Gomisov jemný a hravý film približuje nostalgiu, melanchóliu ale aj radosť z posledných chvíľ života cez optiku Satchého, ktorý sa lúči s rodinou a priateľmi, poslednýkrát sa prechádza mestom, konfrontuje sa s romantickými spomienkami na minulosť, aby našiel svoj vnútorný pokoj.
Nedeľa / 13.05
réžia Patrik Lančarič, SK, 131 min., SK
Prinášame vám nový film Patrika Lančiariča (Hrana, 2014), ktorý sleduje život a kontroverzie básnika a politika Miroslava Váleka. Základným východiskom je Válkov vnútorný rozpor medzi týmito dvoma polohami, ktoré boli v časoch socializmu priam protichodné.
KONCERTY
Piatok / 04.05.
Lanark Artefax vystúpi na tohtoročnom festivale Sensorium, ktorý vznikol v koprodukcií s Áštvorkou a prináša futurizmus v mnohých formách. Jedno z najskloňovanejších nových mien na scéne futuristickej elektroniky – Glasgowčan Calum MacRae si získal pozornosť najmä vďaka albumu z minulého roka. Prináša mozaiku zvukov dekonštruovaného techna, fernetických breakbeatov a chorálov a tvorí perfektný soundtrack post-singularity v hudbe.
Večer otvorí Tomáš Prištiak (a.k.a. 1/2 Tante Elze) a predstaví nové EP Mechanical Heart Valve, ktoré vzniklo ako poďakovanie jednému pražskému kardiológovi. Všetky zvuky sú vyskladané výlučne z živého samplovania umelej chlopne Tomášovho bratranca Daniela Gulasa.
Piatok / 11.05.
Príďte si užiť spojenie hudby a literatúry v podaní najčerstvejšej tvorby Pjoniho v albume “Výletné lode” a textov Ľuba Burgra “Za naším blokom”. Obidva počiny v tento večer pokrstíme a vypočujeme si úplne novinky v zložení Burgr / Pjoni.
“Za naším blokom, deti sa hrajú s bodliakmi. Kto koho trafí, ten v podstate vyhráva. …. Dofrasa. Mama ma volá, aby som išiel domov na obed. No ta to som zvedavý, čo zas mama navarila. Dofrasa.”
Nedeľa / 20.05.
Tri výrazné mená aktuálnej experimentálnej scény prinesú do Áštvorky závan postklubovej postuhumanistickej posthudby. Vizionárske zvuky a vizionárska virtuálna realita v podaní Bintahaha, Alley Catss a BZGRL poteší nie len fajnšmekrov.
V tvorbe parížana Bintahaha je výrazná inšpirácia žánrom hororu, svetom fantasy a chaosu. Produkuje fascinujúce digitálne zvukové krajiny – na mape niekde medzi popkultúrov a futurizmom. Budapeštiansky umelec Máté Janky aka Alley Catss mieša ambient a abstraktné zvukové myšlienky s fragmentami tanečnej hudby a do tretice BZGRL, v Bratislave žijúci britský elektronik Adam Juraszek, prinesie nápaditú verziu algoritmického postgrimeu.
DIVADLO
Pondelok / 07.05.
V pondelok siedmeho mája nájdete v Áštvorke to najlepšie z mladej absolventské tvorby. Študenti tretieho ročníka Katedry tanečnej tvorby odboru tanečné divadlo a performancia na VŠMU v Bratislave predstavia svoje bakalárske práce. Predstavenie Undistinguished v choreografií M. Szega o temných časoch ľudskej existencie a únikoch z nej, performance Úprimne stratený v choreografií J. Vaľa o mladom mužovi na konci jednej éry svojho života a napokon privítame Debris company: Dolcissime sirene v choreografií D. Račeka, S. Vlčekovej a J. Vlka v sprievode hudby J. Boleslava Kladiva. Predstavenie je voľne inšpirované textom a hľadaním ďalších dramatických intermédií platónskeho idealizmu a filozofie života v divadelno/hudobnej forme.
Utorok / 08.05. / 14.05.
Herci Divadla SkRAT sa v novom predstavení pokúsia o tanečnú inscenáciu, kde sa cez svoje telo a jeho pohybový aparát (a aj prejavy vnútorných orgánov) stretávajú s politikmi, celebritami a novinármi. Vystavení agresivite a despocii trénerov, telocvikárov a koučov chcú vypovedať o sebe niečo, čo sa nedá povedať slovami.
Štvrtok / 10.05.
Tri rôzne monodrámy prinesú postavy ženy uzavretej v rodinnom živote, či hercovi, ktorý uvažuje, čím by chcel byť.
Divadlo SkRAT: Extrakty a náhrady
Utorok / 22.05.
Divadlo SkRAT zahrá svoju medzinárodne oceňovanú nscenáciu, ktorá sa vracia do Áštvorky. Príďte si aj vy overiť, či si zaslúži GRAND PRIX, Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma a nomináciu na Cenu Nadácie Tatra banky.
Piatok / 25.05.


“Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše.” 
Klasicko-avantgardná, nepoliticko-politická, folklórnobrutálna, pseudointelektuálna komédia, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako “stredoeurópsky kultúrny kontext”.

A EŠTE NIEČO

Sobota / 12.05.
Príďte si s nami zahrať šach. Pre dostatok šachovníc nahláste vašu účasť na produkcia@a4.sk.12
Chase A4 #3
Sobota / 19:00 / vstup voľný
Príďte si s nami zahrať šach. Pre dostatok šachovníc nahláste vašu účasť na produkcia@a4.sk.

Príďte si s nami zahrať šach. Napíšte na produkcia@a4.sk a my vam rezervujeme šachovnicu, a prípadne aj nejaké figúrky.

Máj bude nie len lásky čas, ale aj Áštvorky čas. Prečítajte si náš prehľad toho najzaujímavejšíeho, čo sme pre vás nachystali na posledný jarný mesiac a uvidíte, že budete u nás tráviť veľa času – či chcete, alebo nie. Program je jednoducho neodolateľný – pestrý, poučný a samozrejme zábavný.
Dokonca si môžete prísť zahrať aj šach a hlavne – posedieť na terase!
Chase A4 #3
Sobota / 12.05.
Príďte si s nami zahrať šach. Pre dostatok šachovníc nahláste vašu účasť na produkcia@a4.sk.
PREDNÁŠKY
Futurit: Populárna hudba v súvislostiach #Berlín
Štvrtok / 24.05.
Áštvorka v apríli naštartovala nový program Futurit pod taktovkou hudobného publicistu Petra Dolníka, ktorý sa v rámci neho pravidelne venovuje vývoju hudby a hudobného priemyslu v rôznych známych metropolách. Po otváracom večeri o Londýne sa tentokrát pozrieme do Berlína – plného konktrastov a dramatickej nedávnej minulosti. Po vojne bola v celom Nemecku kríza čo sa odrazilo aj na hudbe. Mainstreamu v tom čase vládol schlager – gýčový pop pre potechu a otupenie más a v jeho opozícií sa čoskoro ocitla novátorská elektronika a začali vznikať originálne zvuky. Nemci našli v elektronickej hudbe svoj výraz. V sedemdesiatych rokoch Krautrock, v deväťdesiatych sa tu udomácnilo Techno a v osemdesiatych rokoch drzá Neue Deutsche Welle aby v súčasnosti z Berlína vychádzala odvážna hudba, ktorá sa neriadi podľa žánrov.
Berlín mal už v minulosti svoju charizmu a stal sa útočiskom nekonvenčných ľudí z celej krajiny, napriek tomu že bol aj šedivý, dusný, rozdelený a strážený. Pre inšpiráciu sem prichádzali aj hudobníci ako Bowie, Eno, Pop či Cave.
Teasing #9 / Matěj Kotouček
Pondelok / 28.05.
Teasing je séria podnetných prednášok a diskúsií v kombinácií s počúvaním hudby podľa výberu a vkusu tých najpovolanejších! V máji ako hosťa privítame Matěja Kotoučka, pôsobiaceho medzi Brnom a Bratislavou (a zanechávajúceho za sebou nezmazateľnú hudobnú stopu) v elektro ambientnej a noisovej kapele Sky to Speak. Okrem toho je súčasťou brnenského labelu Nona Records, ktorý mapuje súčasnú elektronickú a experimentálnu scénu, či členom AVA kolektívu. Matěj tiež kombonoval hudbu k viacerým diavedlným hrám a venuje sa hudobnej produkcii a DJingu. Príďte ho spoznať a čo-to si vypočuť v Teasingu, moderuje Tea Tralna.
Palo Fabuš: Myslenie počítača
Utorok / 29.05.
Technika a myslenie – cyklus prednášok z filozofie médií
Príďte na piatu z cyklu prednášok z filozofie médií pod názvom Technika a myslenie. Palo Fabuš, šéfredaktor časopisu Umělec a nadšený teoretik, ktorý sa venuje informatike, mediálnej teórii a sociológii, bude v Áštvorke tentokrát rozoberať myslenie počítača.
Počítače v podobe digitálneho prostredia vytvárajú špecifický spôsob myslenia, ktorý sa už vo svojej aktuálnej povahe nedá porovnávať s tým ľudským. Idea umelej inteligencie s počiatku vyvolával a pochybnosti, pretože malo ísť len o mechanizáciu rozumových aktov bez náhody, ktorá je nám blízka z ľudského myslenia. Nakoniec je ale myslenie počítačov, v porovnaní s populárnymi predstavami o ňom, o dosť nudnejšie, ale zároveň aj… čudnejšie…

Príďte si vypočuť prednášku a zašpekulovať si s Palom Fabušom a mysliacimi počítačmi!
WORKSHOP

Super zvuky v SuperCollideri
Utorok / 08.05., 22.05.
Programovanie zvuku a hudby v jazyku SuperCollider, v jednom z najefektívnejších programovacích prostredí pre syntézu a spracovanie zvuku, zvukovú algoritmickú a generatívnu kompozíciu, live coding a zvukový dizajn, je hlavnou náplňou už tradičného hudobného workshopu pod vedením Fera Királyho. SuperCollider je programovací jazyk, ktorý je open source, funguje na väčšine operačných systémov a preto je lákavé vyskúšať si s ním pracovať. Prihlásení nadšenci a nadšenkyne sa stretnú pri zvukoch a kódoch aj v máji.
DETI
Manuál sprievodcu známymi obrazmi / 19. stor.
Štvrtky / 03.05., 10.05., 17.05., 24.05.
Lektorka Monika Pascoe Mikyšková
Príďte si užiť tvorivé a poučné dielničky o výtvarnom umení pod vedením lektorky výtvarníčky Moniky Pascoe Mikyškovej. Od januára sa venujeme umeniu devätnásteho storočia – aj po obsahovej a náučnej stránke, no hlavne prakticky, s farbičkami, ručičkami, štetcami, lepidlami a farebnými papiermi. Slávne umenie v podaní našich malých kurzistov a kurzistiek v tvorivých dielnach Manuál sprievodcu známymi obrazmi privíta deti od 4 do 6 rokov.
Prihlasovať deti môžete na: m.pascoe.mikyskova@gmail.com
A ticho sa usmialo 2 – detský hudobný wokshop
Sobota / 26.05.
Hudobný workshop pod vedením pražskej umelkyne Kateřiny Zochovej aj v máji privíta deti vo veku 11-14 rokov, ktorí sa budú v jeho druhej časti venovať chybám a náhodám v hudbe. Pomocou zvukov, pohybu a predstavivosti sa dá orientovať v našich pocitoch a reakciách. Deti sa budú inšpirovať príhodami každodennosti, ale aj sústredením spoločným hraním na nástrojoch. Na workshope si tiež vyskúšajú nahrávanie a vytváranie zvukovej krajiny. Prečítajte si rozhovor s Kateřinou, ktorá o hudbe a jej vnímaní hovorí aj tu.
KINO
Súčasná poľská animácia – O!PLA 2017
Streda / 02.05.
réžia rôzni, PL, 89 min., PL + EN tit.
Áštvorka na tepe doby prináša výber z najlepších filmov tohtoročného festivalu pošlek animácie O!PLA. Piaty ročník tohto nezávislého kultúrneho projektu sa konal v 61 poľských mestách a selekcia toho najlepšieho z neho teraz putuje aj za hranice. Môžete sa tešiť na súčasnú pošlkú animáciu pre dospelých, filmy profesionálnych štúdií či nezávislých animátorov, ale aj študentské a absolvenské experimenty.
Lumière ! L’aventure commence
Nedeľa / 06.05.
réžia Thierry Frémaux, FR, 87 min., FR + CZ tit.
Priekopníci pohyblivých obrázkov, Lumièrovci, vytvorili na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia stovky krátkych filmov. Thierry Frémaux, riaditeľ Institut Lumière a festivalu v Cannes, sa podujal na ich zozbieranie a zasadenie do kontextu, z ktorého vznikol celovečerný film. Frémaux v ňom filmy opisuje a rozoberá, venuje sa detailom ale aj kompozícií obrazu, nachádza súvislosti a vplyvy maliarskeho impresionizmu na ranú kinematografiu a hlavne pripomína, že každý film je dokumentom doby. Príďte si zacestovať v čase a pozrieť sa, ako vyzerali rôzne svetové metropoly a ľudia, ktorí v nich žili už pred 120 rokmi!
Mesiac Jupitera
Nedeľa / 06.05.
Jupiter holdja, réžia Kornél Mundruczó, HU/DE, 123 min., HU + CZ tit.
Pohľad na viac-menej aktuálnu situáciu migrantov prichádzajúcich do Európy z vojnových oblastí ešte nikdy nebol taký originálny a dotiahnutý do neuveriteľných dôsledkov. Maďarský autor Kornél Mundruczó spracoval túto tému do pochmúrneho dystopického sci-fi sna, v ktorom na hraniciach postrelený utečenec Aryan získa schopnosť levitovať. Tento motív pridáva filmu na surealizme, príchuti nočnej mory, ale zároveň trochu nádeje a nevýslovenej túžby stať sa slobodným človekom neobmedzeným hranicami a štátnou mocou.
Zoom Alain Gomis: Félicité
Nedeľa / 27.05.
Réžia Alain Gomis, FR/SN, 123 min., lingalsky + EN tit.
V máji vám v spolupráci s Francúzskym inštitútom ponúkame podrobný pohľad na tvorbu Alaina Gomisa. Francúzsky režisér so senegalskými koreňami sa vo svojich filmoch venuje najmä životu v Afrike poznamenanej kolonializmom.
Vo filme Félicité sa Gomis, ktorý zaň minulý rok získal Strieborného medveďa na Berlinale, sleduje odvážnu a hrdú ženu, ktorú jej melancholické piesne zachraňujú pred realitou. Jedného dňa má jej syn nehodu a Félicité je nútená nájsť pomoc a peniaze. Vo svojom putovaní stretne človeka menom Tabu a táto trojica sa vo filme stáva ostrovom nádeje, planétou žijúcou sama pre seba, bojujúcou s nepriazňami osudu – spolu.
Zoom Alain Gomis: Dnes
Streda / 23.05.
Tey, réžia Alain Gomis, FR/SN, 86 min., wolofsky + EN tit.
Básnik a rapper Saul Williams sa vo filme Dnes ocitá v hereckej úlohe Satchého, ktorého čaká posledný deň života. Gomisov jemný a hravý film približuje nostalgiu, melanchóliu ale aj radosť z posledných chvíl života cez optiku Satchého, ktorý sa lúči s rodinou a prieteľmi, poslednýkrát sa prechádza mestom, konfrontuje sa s romantickými spomienkami na minulosť, aby našiel svoj vnútorný pokoj.
Válek
Nedeľa / 13.05
réžia Patrik Lančarič, SK, 131 min., SK
Prinášame vám nový film Patrika Lančiariča (Hrana, 2014), ktorý sleduje život a kontroverzie rozporuplného básnika a politika Miroslava Váleka. Základným východiskom je Válkov vnútorný rozpor medzi týmito dvoma polohami, ktoré boli v časoch socializmu priam protichodné.
KONCERTY
Sensorium A/V w/ Lanark Artefax (Whities / UIQ) / Tomáš Prištiak
Piatok / 04.05.
Lanark Artefax vystúpi na tohtoročnom festivale Sensorium, ktorý vznikol v koprodukcií s Áštvorkou a prináša futurizmus v mnohých formách. Jedno z najskloňovanejších nových mien na scéne futuristickej elektroniky Glasgowčana Calum MacRae si získalo pozornosť najmä vďaka albumu z minulého roka. Prináša mozaiku zvukov dekonštruovaného techna, fernetických breakbeatov a chorálov a tvorí perfektný soundtrack post-singularity v hudbe.
Večer otvorí Tomáš Prištiak (a.k.a. 1/2 Tante Elze) a predstaví nové EP Mechanical Heart Valve, ktoré vzniklo ako poďakovanie jednému pražskému kardiológovi. Všetky zvuky sú vyskladané výlučne z živého samplovania umelej chlopne Tomášovho bratranca Daniela Gulasa.
Burgr / Pjoni
Piatok / 11.05.
Príďte si užiť spojenie hudby a literatúry v podaní najčerstvejšej tvorby Pjoniho v albume “Výletné lode” a textov Ľuba Burgra “Za naším blokom”. Obidva počiny v tento večer pokrstíme a vypočujeme si úplne novinky v zložení Burgr / Pjoni.
“Za naším blokom, deti sa hrajú s bodliakmi. Kto koho trafí, ten v podstate vyhráva. …. Dofrasa. Mama ma volá, aby som išiel domov na obed. No ta to som zvedavý, čo zas mama navarila. Dofrasa.”
Bintahaha (FR), Alley Catss (HU), BZGRL (UK/SK)
Nedeľa / 20.05.
Tri výrazné mená aktuálnej experimentálnej scény prinesú do Áštvorky závan postklubovej postuhumanistickej posthudby. Vizionárske zvuky a vizionárska virtuálna realita v podaní Bintahaha, Alley Catss a BZGRL poteší nie len fajnšmekrov.
V tvorbe parížana Bintahaha je výrazná inšpirácia žánrom hororu, svetom fantasy a chaosu. Produkuje fascinujúce digitálne zvukové krajiny – na mape niekde medzi popkultúrov a futurizmom. Budapeštiansky umelec Máté Janky aka Alley Catss mieša ambient a abstraktné zvukové myšlienky s fragmentami tanečnej hudby a do tretice BZGRL, v Bratislave žijúci britský elektronik Adam Juraszek, prinesie nápaditú verziou algoritmického postgrimeu.
DIVADLO
Debris Company a hostia / 3 predstavenia
Pondelok / 07.05.
V pondelok siedmeho mája nájdete v Áštvorke to najlepšie z mladej absolvenské tvorby. Študenti tretieho ročníka Katedry tanečnej tvorby odboru tanečné divadlo a performancia na VŠMU v Bratislave predstavia svoje bakalárske práce. Predstavenie Undistinguished v choreografií M. Szega o temných časoch ľudskej existencie a únikoch z nej, performance Úprimne stratený v choreografií J. Vaľa o mladom mužovi na konci jednej éry svojho života a napokon privítame Debris company: Dolcissime sirene v choreografií D. Račeka, S. Vlčekovej a J. Vlka v sprievode hudby J. Boleslava Kladiva. Predstavenie je voľne inšpirované textom a hľadaním ďalších dramatických intermédií platónskeho idealizmu a filozofie života v divadelno/hudobnej forme.
Divadlo SkRAT: Rozlúčka s pohybovým aparátom
Utorok / 08.05. / 14.05.
Herci Divadla SkRAT sa v novom predstavení pokúsia o tanečnú inscenáciu, kde sa cez svoje telo a jeho pohybový aparát (a aj prejavy vnútorných orgánov) stretávajú s politikmi, celebritami a novinármi. Vystavní agresivite a despocii trénerov, telocvikárov a koučov chcú vypovedať o sebe niečo, čo sa nedá povedať slovami.
Divadlo SkRAT: MONO
Štvrtok / 10.05.
Tri rôzne monodrámy prinesú postavy ženy uzavretej v rodinnom živote, či hercovi, ktorý uvažuje, čím by chcel byť.
Divadlo SkRAT: Extrakty a náhrady
Utorok / 22.05.
Divadlo SkRAT zahrá svoju medzinárodne oceňovanú nscenáciu, ktorá sa vracia do Áštvorky. Príďte si aj vy overiť, či si zaslúži GRAND PRIX, Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma a nomináciu na Cenu Nadácie Tatra banky.
Divadlo SkRAT: Stredná Európa ťa miluje // VYPREDANÉ
Piatok / 25.05.

“Šílená jízda do nejtemnějších hlubin středoevropské duše.”
Klasicko-avantgardná, nepoliticko-politická, folklórnobrutálna, pseudointelektuálna komédia, v ktorej sa spochybňuje a zároveň potvrdzuje jestvovanie čohosi, čo sa zvykne označovať ako “stredoeurópsky kultúrny kontext”.