04. júna

Multimediálni Francúzi Metamkine vystúpia v A4

Legendárna francúzska multimediálna skupina Metamkine, vo francúzštine známa tiež pod názvom La Cellule d’Intervention Metamkine, vystúpi po prvykrát na Slovensku v stredu 6. júna o20:00 na pozvanie bratislavského centra pre súčasnú kultúru A4. Tento rok oslavuje štvrťstoročnicu od založenia a preto si určite zaslúži, aby ju konečne videli aj diváci u nás.

Hudobník Jérôme Noetinger okrem toho, že je jedna z významných postáv elektronickej hudby, je tiež šéfom významného labelu a distribúcie, ktorá nesie tiež názov Metamkine. Spolu s filmármi Christophem Augerom a Xavierom Quérelom naživo skúmajú, či skôr vytvárajú vzťahy medzi zvukom a obrazom. Pri tom nápadito využívajú zrkadlá, viacero 16 mm premietačiek a kopu zvukových “krabičiek”. Pri každom z predstavení tak naživo vzniká nový a unikátny “film” – zmyslová skúsenosť, pre ktorú platí, že “kto nezažil, neuverí”.
Metamkine prostredníctvom mágie zrkadiel vytvárajú priamo na pódiu dômyselné koláže, sprevádzané improvizovanou hudbou. Triu Noetinger – Auger – Quérel, ktorého spolupráca už trvá viac ako dekádu, sa darí posúvať hranice filmu ajsoundtracku do podoby jedinečného živého vystúpenia. Pre Metamkine je podstatné vtiahnuť divákov do každej performance. Vystupujú na javisku priamo pred publikom, ktoré môže sledovať celé dianie: zblízka vidieť nástroje, ktoré vytvárajú zvuk či obraz anavzájom sa ovplyvňujú. Každý zdivákov vidí jeden z výsekov celého procesu a môže tak sám zažiť „kúsok“ vlastnej improvizácie. Ako tvrdia osebe samotní členovia: „Naša práca nie je teoretická. Je kompletne empirická. Jeden znás ponúka zvuk, iní obrázky. Dôležitým momentom je konfrontácia počas samotného vystúpenia. Metamkine nám ponúka vzácnu skúsenosť živého kina premietaného ako samotná hudba priamo na javisku.“


http://metamkine.free.fr/