08. marca

Na ďalšom Exitab večierku zahrá Jamie Stewart zo Xiu Xiu!

Ktosi raz povedal, že ak vyhodíte popsong z piateho poschodia a necháte ho rozpadnúť sa, bordel, čo zostane na chodníku po dopade, sa dá nazvať Xiu Xiu.

Avant-pop-noise-darkwave-post-punk, lacné synťáky, excentrický vokál, ultraintímne a surové texty. To je pár vecí, ktoré je rozhodne namieste spomenúť niekomu, kto nevie do čoho ide. Alebo v rámci srandy radšej nespomenúť.
Zasvätení vedia, že Xiu Xiu bol vždy najmä Jamie Stewart. Či už hral “druhé husle” Cory McCulloch, Greg Saunier z Deerhoof alebo aktuálne Angela Seo. Stewart je hnacím motorom, otcom a matkou celého konceptu. Od zárodkov v roku 2002 až po ostatný album ‘Always’ vystriedal okrem množstva hudobníkov aj niekoľko rešpektovaných vydavateľstiev. To prvé, Kill Rock Stars, má svojim názvom k poetike celého projektu najbližšie.

Popri viac-menej priznanej inšpirácii Joy Division by asi nikto netipoval, že Jamieho masívne ovplyvnila klubová hudba vychádzajúca z pirátských rádií v San Jose raných 90. rokov. A samozrejme Deerhoof, s ktorými ho spája schopnosť konfrontovať obludnú disonanciu s takmer indiepopovou senzibilitou pre melodickosť.

Od debutu ‘Knife Play’, cez prístupnejší prelom ‘Fabulous Muscles’, až po drsnejšie osobné spovede ‘La Foret’, ‘The Air Force’ a ‘Women As Lovers’, Stewart vždy išiel nadoraz. A že to platí aj o koncertoch, je jasné každému, kto ho aspoň raz počul naživo. Nás naposledy Jamie odrovnal dva roky dozadu na Creepy Teepee 2011 a nepochybne to spraví zas.

Pána, ktorý počas jednej dekády stihol okrem iného spoluprácu s Grouper, Devendra Banhartom, Mišom Girom či experimentálnymi kutilmi Larsen, bude supportovať “visual artist turned psychofolk musician” András Cséfalvay. Cséfalvay je vo svojej tvorbe oddaný princípu DIY, a so Stewartom ho spája fascinácia fenoménom rozkladu. Domovský LOM label o ňom skromne píše:

Does opera, does poetry, does painting,
theater, installation and video.
None of them particularly good,
certainly from a technical point,
but he believes in the meta-joke,
so i guess it makes sense.

http://youtu.be/dztURk0_DOg

http://youtu.be/EJFmpLvofrM

Prvých 80 lístkov za 6e. Potom / na mieste 8e. Kúpiť sa dá priamo cez eventTUalebohttp://exitab.tumblr.com/.

FB event