20. marca

Noise a výtvarné experimenty z Thajska v A4

Už 23. marca v Áštvorke privítame špeciálneho hosťa priamo z Juhovýchodnej Ázie. Multidisciplinárny angažovaný umelec a experimentálny hudobník Pisitakun vyrazil začiatkom marca na európske turné, v rámci ktorého mal zastávku napríklad aj v londýnskom Cafe OTO a koncom tohto týžňa sa ukáže aj v Áštvorke.

Pôvodom z thajského Bangkoku, Pisitakun sa venuje kombinácii vizuálneho umenia a hudby už od študentských čias. Vo svojej tvorbe prináša nielen multimediálne experimenty, ale aj politický rozmer, ktorý v našom kontexte môže pôsobiť vzdialene. No nachádzanie paraliel medzi spoločenským kontextom a históriou Thajska v jeho zvukoch a našou momentálnou situáciou je o to vzrušujúcejšie.

Po formálnej stránke Pisitakun vo svojej tvorbe pracuje s pestrým diapazónom médií, prístupov, zvukov a nástrojov. Nevníma hranice medzi syntetickými zvukmi, noisom, digitálne generovaným zvukom a tónmi i farbami tradičných hudobných nástrojov. Inšpiráciu čerpá nielen zo samotnej povahy svojho materiálu, ale aj tematicky z historických udalostí a aktuálneho diania vo svojej krajine. V roku 2016 dokončil album Black Country, v ktorom sa venuje napätej situácii a rozpoltenosti súčasného Thajska.

Po Pisitakunovi sa za mixpult postaví slovenský hudobný producent a DJ Kabal, ktorého môže publikum poznať aj z viacerých ďalších projektov ako Jacques Kustod, Zelený Antoin, či Ghostrider 1997). Nálada zotrvá v politicko pochmúrnej a miestami až tragikomickej tematike, na ktorú sa napojí Kabal vo svojom žánrovo neohraničenom DJ sete pripravenom špeciálne pre tento večer.

V duchu Pisitakunovho prepojenia vizuálneho a zvukového umenia tvorí aj umelkyňa a ilustrátorka Shopyoyoyo, ktorá prichádza tiež z Thajska a pre tých odvážnejších má prichystané prekvapenie.

Zverejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Text: Gabika Gažová

https://www.youtube.com/watch?v=Yuj8YIpBsIg
https://soundcloud.com/pisitakun
https://www.facebook.com/pisitakun/
http://www.pisitakun.com/

DJ: Kabal

Down on the disco floor
They make their profits
From the things they sell
To help you cover
And the rubbers you hide
In your top left pocket

Pop up prekvapko v backstagi!
https://www.instagram.com/shopyoyoyo/

Viac info napromo@a4.sk

4€/3€

FB EVENT