26. októbra

O rezidentoch, aj o improvizovanej jam session, na ktorej určite nesmiete chýbať

Zhudobnená tabuľka periodických prvkov, konštrukcia audio-vizuálnych nástrojov, ale aj hudobná improvizácia muzikantov, ktorí sa nenachádzajú v rovnakom čase a priestore. Ak ste ešte nespoznali našich rezidentných umelcov v rámci Visegrad Art Residency Programme podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom, je ten najvyšší čas. Napríklad aj na dnešnom Open Stagei.

Kurátorovať „najnetradičnejšiu jam session“ v meste bude tenorsaxofonista a rezidentný umelec Kováts Gergő, ktorý si pri tejto príležitosti prizval viacero hostí, a to nielen z Maďarska. Skladateľ a trúbkar Meggyes Ádám je ako Jackyl a Hyde, deliaci svoj život medzi popový projekt a experimentálnu avantgardu.

V rámci Open Stageu ho doplnia aj hudobníci Andrej Gal (SK) a Bálint Bolcsó (HU). Dôkaz, že súčasná hudba sa netýka len „mašiniek“. Tešíme sa však aj na hostí z vonku, ktorými môžete byť práve vy.

Tvorivosti sa medze nekladú a posúvanie hraníc je to, o čo nám práve ide. Nakoniec, je to práve Gergő, ktorý v rámci A4-ky pracuje na projekte spájania hudobníckych dimenzií, bez ohľadu na priestor a čas. Deje sa tak pomocou centrálneho počítača, ktorý zozbierava dáta všetkých staníc so záujmom hudobne participovať. Skvelá previerka vášho reakčného času!

Oproti tomu sa náš rezidentný hosť z Brna Jiří Suchánek zaoberá témou, naoko notoricky známou. S datami Mendelejevovej tabuľky chemických prvkov sa však dá pracovať rôznymi spôsobmi, napríklad aj tak, že ich pretransformujete do „chemického“ sonického systému.

Podobne ako Michal Cáb, kolega z rodnej zeme a náš tretí rezident, prišiel na Slovensko realizovať svoju umeleckú prax, ktorú je možné vidieť aj ako „work in progress“. Michal sa však zaoberá konštrukciou audio-vizuálnych nástrojov a ich následným využitím v kompozícii, ktoré ste už v priestoroch A4 mali možnosť „zažiť“. Išlo napr. o lo-fi multikanálový nástroj postavený na mikropočítačoch Raspberry Pi, s ktorými sa náš rezident rád pohráva.
Pozoruhodným projektom je napr. ich modifikácia na FM vysielač a jeho následné rádio-artové inštalácie, pri ktorých je návštevník individuálnym autorom zvukovej kompozície, ktorú dokáže ovládať prostredníctvom pohybu.

Zaujímavé, však? Ak chcete vidieť, počuť, či vedieť viac, naši rezidenti sú stále tu, otvorení podeliť sa o výsledky svojej práce. Skočte do A4 na kus reči, veď rezidentné pobyty sa krátia a času nám už veľa nezostáva.

Ak však nechcete riskovať, že na nášho rezidenta v A4-ke nenatrafíte, študujte precízne program, prípadne píšte. Budeme referovať, kde sa objavia. Zárukou istoty a kvality je napr. aj Open stage (dnes 26. októbra), video-opera Oko za oko (31. októbra), či koncert DIGITOPIA (2. novembra).