05. apríla

Oberhausen – mladá a progresívna kinematografia v A4!

Pozývame vás na výber filmov z 64. Medzinárodného festivalu krátkych filmov Oberhausen, jedného z najstarších a najvýznamnejších festivalov, ktorý podporuje mladú a progresívnu kinematografiu. Naše Kino inak vám filmy predstaví 8. a 15. apríla o 20.00 v A4.

 

Festival dáva od svojho vzniku priestor mladým tvorcom, ktorí sa snažia objavovať nové filmové postupy. So svojimi ranými krátkymi filmami sa tu predstavili filmári ako François Truffaut, Martin Scorsese, Agnès Varda, Werner Herzog, Chris Marker, či Andrea Arnold, no festival vždy podporoval aj talenty z bývalého východného bloku ako Vera Chytilová, Miloš Forman, alebo Roman Polanski.

 

Kino inak uvedie oberhausenské filmy v dvoch blokoch. Program Artist Film premietaný v pondelok 8. apríla je určený tvorcom, ktorí sa pohybujú na hranici medzi filmom a výtvarným umením: The Hymns of Muscovy je intergalaktickou víziou mesta, modernou urbánnou symfóniou, kde je všetko prevrátené na hlavu, minimalistický film Chiroptères skúma jemné pohyby, Patterns of the Conquerors sa venuje juhoázijským tkaným vzorom 19. storočia a britskému kolonializmu, Three Casualties ponúka detailný pohľad na filmové zábery, počas ktorých došlo k smrti.

 

V pondelok 15. apríla bude nasledovať výber filmov z hlavnej, Medzinárodnej súťaže festivalu, ktoré spája záujem o osobnú a politickú pamäť. Animovaný A Branch of a Pine Is Tied up sleduje dvojičky, ktoré rozdelí tsunami, From the Dark Depths je „podmorský“ film o vyrovnávaní sa so smrťou blízkeho človeka, sadder than playtime on a rainy day hovorí o Brazílii posledných rokov a spája obrazy futbalových majstrovstiev sveta s odvolávaním prezidentky a Saladdin Castique rozpráva absurdný príbeh o človeku, ktorý nájde džina a dostane možnosť niečo si želať.

 

FACEBOOK EVENT 8.4. / Artist Film

FACEBOOK EVENT 15.4. / výber z hlavnej Medzinárodnej súťaže