16. septembra

SEPTEMBER v Áštvorke

Vitajte v novej sezóne a v novej Áštvorke. V lete sme pre vás pripravili nie len rekonštrukciu a rozšírenie našich priestorov ale aj bohatý program na ďalšie mesiace. Príďte sa pozrieť na novinky aj stálice – či už na javisku alebo v Kafé A4!

DIVADLO v Áštvorke

Ako prvých na našich doskách privítame ochotníckych divadelníkov a divadelníčky v rámci divadelného festivalu Ochotníci. Počas prvého septembrového víkendu si môžete prísť pozrieť šesť rôznych predstavení – od študentských súborov až po stálice ochotníckej scény – od situačných komédií cez autobiografické queer divadlo až po silné zastavenie sa v zákulisiach a zákopoch vojny.

Plný divadelný program septembra pokračuje pohybovým divadlom v podaní Moniky Haasovej a Pétra Cseriho v predstavení Trio Olga: Peace – plný nedorozumení, presúvania stolov, kávy a nevyriešiteľných partnerských vzťahov. O rozpadoch a nepochopení bude aj autorská performance Koniec, koniec Petry Fornayovej, ktorú tento rok uvedieme poslednýkrát, preto si ju nenechajte ujsť.

Činoherne sa v Áštvorke môžete tešiť na predstavenie Divadelného kabinetu východňara s názvom Bludy, v ktorom sa bude krútiť veľa kolies, na domáci SkRAT a ich trojité predstavenie Mono či hosťujúce divadlo YARMAT a ich hry Smrťeľníci a Diagnóza dno. Áštvorka nezostáva nič dlžná ani svojej multi-žánrovej povesti – aj preto v septembri privítame jediné bábkové dospelácke Dezorzovo lútkové divadlo a ich hru Kráľ Ubu.

WORKSHOPY v Áštvorke

Náš program sa dá už klasicky zažívať aj aktívne –  na vlastné uši a schopnosti. Pod vedením Fera Királyiho sa v prvej polovici mesiaca môžete tešiť na workshop µCtrl: Arduino pre začiatočníkov – a prakticky sa dozvedieť čo najviac o programovateľnom mikrokontroleri, ktorý sa zíde najmä pri tvorbe interaktívnych inštalácií či performance.

Hands-on umenie pokračuje aj v rámci už tradičných detských výtvarných kurzov pod vedením lektorky a umelkyne Moniky Pascoe Mikyškovej. Túto sezónu sa budeme venovať príbehom za umením inšpirovaní knihou Príbeh Umenia od Ernesta Hansa Gombricha a privítame deti vo veku od 6 do 12 rokov.

HUDBA v Áštvorke

Na konci septembra sa multižánrovo zameriame na súčasné rakúske umenie – najprv cez krátke filmy a neskôr cez experimentálnu elektronickú hudbu. Viedenské vydavateľstvo Ventil Records prinesie výber toho najčerstvejšieho – podmanivý avant pop od Rany Farahani (pod menom ƒauna), hlukový projekt Manuela Knappa ale aj hypnotický ambient set Ursuly Winterauer (Gischt) – samotnej zakladateľky labelu Ventil Records. 

DISKUSIE v ÁŠTVORKE

Vo vynovených priestoroch Kafé A4 sa v spolupráci s Local Act uskutoční už dvanásta diskusia cyklu Mesto ako politikum v dramaturgií Bohdana Smiešku, v rámci ktorej bude s hosťami debatovať na tému “Mesto v súvislostiach” – súvislostiach so zmenami klímy, ekonomického rastu či prehlbovania sociálnej nerovnosti.

KINO V ÁŠTVORKE

Skutok sa stal je debutový celovečerný dokumentárny film Barbory Berezňákovej mapujúci príbeh troch kamarátov – priamych svedkov mrazivých udalostí devätdesiatych rokov na Slovensku. Emotívny portrét ľudí a ich osobných motivácií prináša nové perspektívy nazerania na politickú minulosť aj súčasnosť. Po premietaní bude nasledovať Q&A s režisérkou filmu.

V septembri tiež uvedieme ďalší výrazný nový slovenský film Nech je svetlo od režiséra Marka Škopa, ktorý odkrýva vzťahy v slovenskej spoločnosti cez príbeh jednej rodiny – jedného v Nemecku pracujúceho otca a jedného doma sa radikalizujúceho syna. Oceňovaný maďarský dokument v réžií Bernadetty Tuza-Ritterovej zas otvára tabuizovanú tému moderného otroctva a prináša skutočný príbeh Mariš, ktorá sa na mnohé roky stala otrokyňou vo svojej vlastnej krajine. 

Nenechajte si tiež ujsť výber krátkych filmov pod názvom Shifting Frames, ktorý prináša to najlepšie zo súčasného filmového umenia, videoartu, esejistických filmov a dokumentu v susednom Rakúsku.

Tešíme sa na vás – na javisku, filmovom plátne, diskutujúc v Kafe A4 či na pive pri našom novom bare!