10. októbra

Shabazz Palaces v A4: Nekonvenčný hip-hop zo Seattlu

Shabazz Palaces sú takzvaní hip-hopoví samorasti, ktorí sa nepodobajú sa na nič, čo ste doteraz vžánri počuli. Je to hip-hop pre tých, ktorých nebavia hip-hopové klišé. Pre ortodoxných je to nový pohľad na to, čo tak dobre poznajú. Apre hudobných nerdov, otvorených novej hudbe je to niečo, čo netreba vynechať!

Hip-hop zažíva posledné roky jeden zo svojich vrcholov. Kendrick, Frank, Tyler amnohí ďalší dokazujú, že stále je očom. Hudobne aj textovo. Okrem veľkého, tradičného prúdu sa objavujú aj výnimoční solitéri. Jeden taký príde aj knám do Áštvorky. Shabazz Palaces pochádzajú zo Seattlu, zmesta zktorého by ste čakali všeličo, len nie hip-hop. Amožno to, že im nikto neukazoval ako sa to má robiť, ich robí takými výnimočnými. Hlavné slovo tu má Ismahel Buttler, sekunduje mu multi-inštrumentalista a spevák Tendai Maraire.

Shabazz Palaces sú afrofuturizmus pre 21. storočie, zvukom prísne vroku 2017. Je tu všetko, čo požadujete od súčasného hiphopu: suché 808čky, hlboké basy, funk, jazz aj podivné zvuky. Epické inštrumentálky striedajú zvukové bažiny, vktorých sa dá zachytiť iba beatu. Keď si myslíte, že ste ich pochopili, tak príde opäť niečo nové. Znie to ako produkcia vydavateľstva Brainfeeder – je to free jazz aprog rock preložený do hip-hopového jazyka.

Shabazz Palaces sú jedni ztých, ktorým nie je jedno čo sa okolo nich deje. Vízie sveta na ich tohotočnom albume Quazars: Born on aGangster Star sú dystopické. Ak sa ich spýtate, čo je najväčší problém súčasnej Ameriky, viete akú odpoveď dostanete? Je to uvedomelý hiphop, ale všetko len nie konvenčný. Shabazz Palaces si obľúbil slávny nezávislý label Sub Pop, asú to prvá hip-hopová kapela, ktorá tu vydáva svoje albumy. Shabazz Palces vyrážajú na európske turné, ana ňom zoberú útokom aj Bratislavu. Buďte pri tom!

Pred zahraničnými hosťami vystúpi domáci producent Ink Midget, ktorý kontroluje všetko aktuálne na scéne bass music ahip-hopu. Ako člen kolektívu Mäss pridáva Slovensko na mapu globálneho fenoménu dekonštruovanej klubovej hudby. Ink Midget robí aktuálnu (post)klubovú hudbu, tak ako iní producenti v rôznych kútoch sveta. Táto scéna je príznakom našej doby – je virtuálna, dobre prepojená aneustále sa mení aprijíma nové vplyvy. Ink Midget zahrá svoj autorský DJ set, pripravený špeciálne pre túto príležitosť. Môžete očakávať známe tracky vnepočutých verziách, ale aj nevydaný materiál.

Nezmeškajte tento intergalaktický zážiťok