05. septembra

Situacionistická hra Kolísky od Debris Company

Pondelok 9. 9. o 20. hodine sa v A4 predstaví Debris Company so situacionistickou hrou Kolísky, ktorá je výkladom pôvodnej hry známej slovenskej dramatičky a poetky Jany Bodnárovej.
Autorka v nej analyzuje patriarchálny svet, v ktorom sa jej ženské postavy pohybujú / blúdia a kde si strážia svoje súradnice ktoré im v tejto zóne vymedzujú hranice správania sa. Hra je metaforickou krajinou naplnenou drsnými obrazmi a protikladmi – súčasnými, aj minulými a do tejto zóny je umiestnený aj poetický výklad tejto hry – spomienky na minulosť /rodina, vojna, šialenstvo/ sú pretkané súčasným /rodina, materializmus, sex/ a vytvára tak paralelné a paradoxné konštatovanie – kým kedysi sa rodina rozpadala kvôli vojne, dnes sa rozpadá kvôli peniazom.

V postave starej ženy sa objavuje archetypálna podoba múdreho ženstva – symbolu univerza, tkáčky, ktorá pradie osud a vytvára zmyslový svet. Žena vystupuje ako zástupný symbol pre tvorenie, rodenie, plodenie, prírodu a ducha. Muž má v hre podobu ničiteľa, niekoho kto nie je prítomný a ktorý potrebuje ticho. Na istých súradniciach možno dokonca nájsť aj dieťa ako marginálny úkaz v rámci tejto
mriežky – staršie a mladšie dieťa, mŕtve, či živé.

Hra sa možno usiluje nájsť symbiózu, či bod, v ktorom mužský a ženský element môžu existovať v harmónii a nie sa vzájomne “požierať”. Alebo sa o to usiluje tým, že ukazuje ničenie vs. tvorenie ako dve hybné a hlavné sily tej istej energie.

Realizačný team:

autor: Jana Bodnárová
réžia: Jozef Vlk
choreografia: Stanislava Vlčeková
dramaturgia: Martina Vannayová
scénografia, props: Tom Ciller
projekcia: Alex Zelina, Matej Černušák
kostýmy a masky: Katarína Holková
hudba: David Kollar, Jozef Vlk
svetelný dizajn: Jozef Vlk
preklad: Peter Lomnický
účinkujú: Mária Breinerová, Jozef Jurčišin – Kukľa, Štefan Martinovič, Marta Maťová

Viac informácií a možnosť rezervácie vstupeniek:http://www.a4.sk/program/2013-09-09-20-00

fb event