02. novembra

Súčasná elektronika, akustické hudobné nástroje a virtuálny symfonický orchester: Floex a Tom Hodge v A4

Český hudobník Floex (poznáte zo soundtrackov ku hrám MachinariumSamorost) prichádza s novým projektom, ktorý vytvoril v spolupráci s britským klaviristom a skladateľom Tomom Hodgeom. Naživo ho predstavia v  utorok 6. novembra v  Áštvorke, spolu so živou kapelou a „Virtuálnym symfonickým orchestrom“, ktorý budú premietať na balóny rôznych veľkostí vznášajúce sa nad hlavami kapely. 

 

Tomáš Dvořák už takmer dvadsať rokov skladá krásnu hudbu s   pomocou elektroniky aj   akustických nástrojov. Klasické nástroje, ľudský prístup a   muzikálna stránka to však vždy vyhrajú o   pár bodov nad elektronikou. Takéto pekné a   radostné počúvanie je aj nový album A  portrait of John Doe. Floex ho nahral s  britským hudobníkom Tomom Hodgeom, s ktorým ich spojila láska ku klarinetu.

To čo pôvodne začalo ako hra, prerástlo oboch hudobníkov a  vznikol z  toho album. Na jeho nahrávanie si pozvali aj Symfonický orchester pražského rozhlasu. A   ako to znie? Prepája sa tu zvuk súčasnej elektroniky, piana a  klasického orchestra. Akustické a elektronické nástroje žijú v radostnej symbióze. Je to majstrovské stretnutie umelcov, ich nástrojov a   žánrov. Naživo dostal projekt unikátnu podobu multimediálneho predstavenia so živou kapelou a virtuálnym „symfoňákom“.

John Doe je bežný človek, ale nikto konkrétny, môže to byť jeden z nás. Album je oslavou  každodennosti, je to hudba pre tých, ktorí hľadajú pokoj a majú dosť neustáleho naháňania sa. Je to hudba pre každodenné okamihy. Prináša témy, ktoré sú spoločné nám všetkým, je to oslava prítomnosti a   momentu, hovorí o  ňom Floex.

Od čias, kedy Floex zložil hudbu k   počítačovým hrám Samorost a  Machinarium, tak k nemu akosi prirástli aj originálne a   pôsobivé vizuály. Tie nájdete na obale albumu, ale aj vo svojej hlave, ak zatvoríte oči. A portrait of John Doe je opäť veľmi obrazotvorná hudba. Keď necháte oči zatvorené, tak pri každom ďalšom počúvaní tu objavíte nové a  nové detaily. Je to zvukovo bohatý, hravý a nekonečne invenčný album. Nenápadne sa buduje a stále sa v ňom niečo deje. Komplexná zvuková a  rytmická paleta  podnecuje ponoriť sa do seba, a   tancovať vo svojom vnútri. A   keď oči konečne otvoríte, toto nastavenie ostáva vo vašej mysli ešte dlho po doznení posledného tónu.

A portrait of John Doe je náladová hudba na pomedzí súčasnej vážnej hudby a   elektroniky. Je to ideálne jesenné počúvanie, ktoré pripomenie posledné diela súčasníkov Johna Hopkinsa, Hansa Zimmermana či Nilsa Frahma.

Jediné predstavenie na Slovensku môžete zažiť 6. novembra v  bratislavskej Áštvorke.

Viac info tu.

(Text: Peter Dolník)