20. apríla

V A4 zaznejú digitálne zvuky amerických Dokuro a Slovákov Poo

V utorok 24. apríla o 19.00 sa v bratislavskom centre súčasnej kultúry A4, presťahovanom na Nedbalovu 3, uskutoční koncert americkej skupiny Dokuro a domáceho dua Poo. Oba projekty uvidia diváci v rámci série akcií pod hlavičkou medzinárodnej siete Multiplace Network 2012 zameranej na umenie a technológie.

Multiplace už jedenásty rok každú jar vo viacerých mestách prezentuje to najzaujímavejšie z digitálneho umenia a kultúry, vrátane inovatívnych prístupov v hudbe a multimediálnej tvorbe. Koncert v bratislavskej A4-ke predstaví dve odlišné polohy súčasnej elektronickej hudby.
Sanfranciská violončelistka, skladateľka a multimediálna umelkyňa Agnes Szelag prichádza na Slovensko po prvýkrát s projektom Dokuro, spolu s elektronickým hudobníkom menom The Norman Conquest, ktorý je absolventom slávnej Mills College pod vedením gitaristu a skladateľa Freda Fritha,. Dvojica nahrala v roku 2008 pozoruhodný vinyl The Black Room, ktorý sa dá dnes celý vypočuť na portáli Bandcamp.com. Je to napoly improvizovaná a napoly komponovaná elektroakustická hudba plná emócií, pohybujúca sa medzi atmosférickým ambientom a prekvapivými zvratmi, meditatívna a sústredená. Dokuro – to je okrem poetického violončela najmä zvukový šarm starých, ale čoraz módnejších analógových syntetizátorov, okorenený digitálnymi technológiami. Szelag a The Norman Conquest citlivo rozohrávajú napätie medzi alterantívnym popom, improvizáciou a súčasnou vážnou kompozíciou.
Druhým lákadlom večera bude po dlhšej dobe opäť na pódiu bratislavská formácia Poo, ktorú tvoria Róbert Bittner a Daniel Tóth. Už pred viac než desiatimi rokmi prekvapili svojou vyzretou, presvedčivou a originálnou hudbou, ktorá nezaprie vplyv svetovej post-industriálnej a “glitch” scény (Coil, Throbbing Gristle, Rehberg & Bauer…). Poo boli jedni z prvých slovenských hudobníkov, hrajúcich naživo z počítačov a ich mnohovrstevnatá a sugestívna laptopová psychedélia plná abstraktných beatov a droneových plôch v uplynulom desaťročí zaujala promotérov viacerých významných európskych festivalov (Rotterdam, Viedeň, Praha, Bratislava). Minulú jeseň vydali novú nahrávku Kappa-Opioid Gain, takže návštevníci sa môžu tešiť na nový koncertný program.

Akcie v rámci Multiplace Network 2012 sa konajú vďaka podpore Vyšehradského fondu.