07. júla

Dafna Naphtali (interview)

31/05/2019
A4 Priestor súčasnej kultúry
Dafna Naphtali / Edith Lettner (Interview and performance)

DAFNA NAPHTALI je zvuková výskumníčka a umelkyňa, ktorá je neprehliadnuteľným zjavom na newyorkej scéne súčasnej hudby. Na konte má nespočetné množstvo spoluprác a projektov na pomedzí vedy a umenia, učí na Newyorskej univerzite. Špecializuje sa na živú elektroniku, hudbu improvizovanú a pominuteľnú. Nie sú jej cudzie roboty, viackanálový zvuk ani live coding, teda programovanie zvukov priamo na pódiu. Okrem počítačových algoritmov používa svoj hlas ako hlavný nástroj. Dafna je totiž aj experimentálna vokalistka, ktorá interpretuje hudbu avantgardných skladateľov 20. storočia ako John Cage či Karlheinz Stockhausen. Jej prístup však ani zďaleka nie je akademický – improvizácia so sebou prináša množstvo nečakaných aj zábavných momentov. Niekedy to môže byť aj poriadny punk, samozrejme, digitálny.
Aktuálne Dafna skúša, aké je to, spájať sa s hráčmi na akustických nástrojoch. Spolu so saxofonistkou EDITH LETTNER z Viedne predstavila naživo materiál z chystaného albumu explozívnych duetov.

V rámci projektu medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného EU programom Kreatívna Európa a Fondom na podporu umenia

/////////////////////////////////////////////

The longtime shining star of the New York experimental scene Dafna Naphtali is known by her inventive solo projects and many collaborations in which she combines vocal improvisation with interactive electronics and even robots. Together with the saxophone player Edith Lettner from Vienna, she introduced new material from their prepared album of explosive duets.

Produced by A4 as a part of a project of international cooperation Re-Imagine Europe, co-financed
by the program of EU Creative Europe and supported using public funding by Slovak Arts Council.

______________________________________________________
Interview and author`s concept: Peter Dolnik.
Video: Gabriela Gažová & Tinatini Bulashvili & Laura Carneros..

Nájdi nás na:
Facebook : https://www.facebook.com/A4.priestor….
Instagram : https://www.instagram.com/astvorka
Website: https://a4.sk/