04. septembra

Začína sa festival Ochotníci 2019

Každý rok vznikne na Slovensku množstvo výborných inscenácií v repertoári ochotníckych divadiel. Len ojedinele ich však môžeme vidieť v hlavnom meste. A práve preto pred piatimi rokmi vznikol festival Ochotníci, ktorý bude u nás prebiehať v dňoch 6. – 8. septembra. Uvedieme tie najlepšie inscenácie, aké vznikli v ostatnej divadelnej sezóne. Sú to hry súčasných dramatikov, ale aj autorské predstavenia.

 

„V Bratislave je najviac divadiel na Slovensku. Každý deň môžete ísť na iné predstavenie. Ale chýba tu priestor pre ochotnícke divadlo. Preto sme sa rozhodli zavolať sem umelcov, ktorí robia divadlo z lásky vo svojom voľnom čase,“ vysvetľuje dramaturg festivalu a umelecký vedúci divadla SkRAT Ľubomír Burgr. Podľa neho sú „mnohé inscenácie ochotníckeho divadla na rovnakej úrovni ako tituly profesionálnych divadiel.“ Jeho slová dopĺňa dramaturgička festivalu Sandra Polovková: „Tento rok je po prvý raz súčasťou festivalu tvorivá dielňa s názvom Od telesnosti k materiálua späť, ktorú bude viesť lektorka Maja Danadová z divadla ODIVO. Vo svojej tvorbe kombinuje rôzne formy a žánre. Od bábkového až po pohybové divadlo či performance so živou hudbou. A presne na to bude zameraný aj workshop.“

Festival otvorí v piatok večer divadelný súbor DRIM, ktorý v minulosti získal už niekoľko ocenení v slovenských súťažiach. Tentoraz prichádza s dramatizáciou debutového románu Agoty Kristof: Veľký zošit. Je to silný príbeh o dvoch bratoch, ktorí sa musia prispôsobiť tvrdému životu v čase vojny.

Na sociálnej sieti festivalu pribudlo niekoľko vulgárnych, negatívnych a homofóbnych reakcií na predstavenie Príbeh geja / Príbeh lesbydivadla NOMANTINELS. Aj to je odpoveď na to, aké je to byť gejom či lesbou v súčasnosti. Je to však len nepatrná omrvinka z toho, čo zažívajú ľudia, ktorí sa snažia o coming out v slovenskej spoločnosti.

 

Téma predsudkov zaznie aj v druhý festivalový večer.

Divadelný súbor Napíšte si výpoveď vytvoril predstavenie na motívy filmu Perfetti sconosciuti, čiže Úplní cudzinci, talianskeho režiséra Paola Genoveseho. Je o dlhoročných priateľoch, ktorí sú presvedčení, že nemajú pred sebou žiadne tajomstvá a poznajú výborne jeden druhého. Až kým si nezačnú vzájomne čítať všetky prichádzajúce správy a spoločne zdieľať telefonáty. Pri každom zazvonení telefónu nastáva napätie. Na pódiu aj v hľadisku.

Ako prezradila Sandra Polovková: „Divákov do hry vtiahne aj predstavenie Podzemné blues divadla Homo Fuge. Je postavené na silnom hereckom prejave Michala Vidana, ktorý bezcieľne cestuje metrom. Kritizuje alebo až útočí na ostatných spolucestujúcich. Tými sa stávajú všetci v divadle. Až kým nestretne, ako to už v živote chodí, veľmi odvážnu ženu.“

 

Záver festivalu

bude patriť obľúbenému divadlu KĽUD z Kladzian. Je výnimočné tým, že prináša kvalitnú slovnú a situačnú komédiu, ale popritom nastavuje zrkadlo našej každodennosti. Ich nová hra Hore i dolu bez…má v sebe opäť prvky absurdného ľudového humoru v pôvodnom dialekte. Dej inscenácie sa odohráva zhruba 69 minút pred začiatkom predstavenia. Sú v nej nakumulované všetky nečakané a zaujímavé situácie, aké sa kedysi skutočne stali, počas množstva repríz za 20 rokov existencie tohto divadla.

Nedeľný večer uzavrie úžasné autorské predstavenie Jedna na druhúsúboru Art point teatro. Vzniklo na motívy hry Makosúčasného holandského dramatika Roba de Graafa. Je o dvoch mladých ženách, ktoré sa rozhodnú zatvoriť sa pred svetom. Ale dokážu to?

Po každom predstavení bude nasledovať diskusia s ochotníkmi, ktorú bude viesť Elena Knopová z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV.

 

Festival OCHOTNÍCI 2019 podporili z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia, Ars Bratislavensis a Regionálna dotačná schéma Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátorom podujatia je divadlo SkRAT.

 

PROGRAM:

 

piatok, 6. 9. o 18:00

DS DRIM pri ZUŠ J. Rosinského, Nitra

Za veľkým zošitom

 

piatok, 6. 9. o 20:00

divadlo Nomantinels, Bratislava

Príbeh geja / Príbeh lesby

 

sobota, 7. 9. o 18:00

DSD Napíšte si výpoveď, Považská Bystrica

Úplní cudzinci

 

 

sobota, 7. 9. o 20:00

Homo Fuge, Púchov

Podzemné blues

 

nedeľa, 8. 9. o 18:00

divadlo KĽUD, Kladzany

Hore i dolu bez…

 

nedeľa, 8. 9. o 20:00

Art point teatro, Prievidza

Jedna na druhú

 

Po každom predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.

 

FACEBOOK EVENT