10. októbra

A4ka na TEH Camp Meetingu #94 vo Fengersforse

Stretnutie Trans Europe Halles (TEH) Camp Meeting 94 sa konalo od 22. do 25. septembra 2022 v Not Quite vo Fengersforse vo Švédsku. Na tomto stretnutí sa zúčastnili dvaja členovia tímu A4 a zapojili sa do jeho vzdelávacieho, sieťovacieho a umeleckého programu. Témou tohto stretnutia bolo Do It Together: Co-create, co-operate, co-own, co-direct, co-craft, co-exist. How do we create space for arts and culture? – By working together!

TEH je sieť európskych kultúrnych centier založených zdola, ktoré sídlia v prestavaných (opustených) budovách. Okrem toho, že sieť každý rok organizuje dve stretnutia, ktoré hostí jeden z členov, spája svojich členov prostredníctvom regionálnej a tematickej spolupráce. Počas celého roka TEH organizuje školiace workshopy a semináre a posilňuje hlas kultúrneho a kreatívneho sektora v Európe. Konferencie sú hlavnými momentami roka, na ktorých sa všetci členovia TEH stretávajú a vymieňajú si poznatky. Aj toto stretnutie vo Fengersforse bolo veľmi inšpiratívne a poučné.

Konferenciu tentoraz organizovala organizácia Not Quite, ktorá združuje umelcov rôznych umeleckých foriem. Sídli v starej továrni na výrobu papiera v dedinke Fengersfors s 500 obyvateľmi, ďaleko vo švédskych lesoch. To znamená, že ide o celkom inú organizáciu ako niekoľko predchádzajúcich konferencií TEH, ktoré hostili mestskejšie organizácie. Téma bola preto veľmi vhodná, keďže Not Quite je komunitné centrum, ktoré je riadené prostredníctvom spolupráce. 

Ako vždy sme sa zúčastnili na valnom zhromaždení, na ktorom vedenie siete zdieľa s členmi aktuálne informácie o finančnej situácii, projektoch, plánoch do budúcna a je to aj chvíľa na hlasovanie o nových členoch. Okrem toho bol pripravený bohatý program s mnohými zaujímavosťami. Uskutočnilo sa zasadnutie EastHub, ktoré viedlo k väčšiemu zapojeniu A4 v rámci hubu. V rámci tejto platformy budeme aktívnejší a pomôžeme s organizáciou jej aktivít a koordináciou. 

Na pravidelnom stretnutí Arts Education Hubu sme nadviazali na diskusiu, ktorá sa uskutočnila na predchádzajúcom stretnutí siete v Prahe. Diskutovali sme o súčasných a budúcich aktivitách a o nadchádzajúcom vzdelávacom seminári, ktorý organizuje centrum PPCM (Bagneux, Francúzsko). 

Okrem toho sme sa zúčastnili na prednáške o nevyhnutnosti spolupráce a na prednáške o komunitnej spolupráci v severnej Európe. Medzi týmito prednáškami sa našiel čas na prehliadku záhrady, ktorú centrum Not Quite spravuje za účelom výskumu tzv. metódy fytoremediácie, čistenia pôdy pomocou pestovania rastlín. Navštívili sme aj múzeum Homografiska, queer projekt s ambíciami zmeniť perspektívu vnímania storytellingu. Keďže sme boli vo Švédsku, nemohli sme vynechať ani tzv. fika. Okrem chutných fika pochúťok a kávy to bol aj moment na networking a neformálne rozhovory so zástupcami rôznych organizácií. V posledný deň stretnutia sme sa zúčastnili na prehliadke Röda Sten Konsthall a Konstepidemin v Göteborgu. Röda Sten Konsthall je miestom stretnutí, kde môžete zažiť výstavy švédskych a medzinárodných súčasných umelcov. Konstepidemin je umelecké centrum v Göteborgu a jedno z najväčších švédskych pracovísk pre nezávislých umelcov. Bolo skvelé spoznať množstvo rôznych prístupov ku kultúrnej spolupráci!

Chcete dostávať aktuálne informácie o sieti TEH? Prihláste sa na odber TEH newsletteru.

Členstvo A4 v sieti TEH a účasť na stretnutí z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.