02. apríla

APRÍL V A4

Jar a dlhé dni sú oficiálne tu. Apríl bude plný tanca aj politického kina, akustických zvukov, skrytých hudobných veľkonočných vajíčok a histórie. Môžete sa tešiť na prvý diel nového cyklu prednášok o dejinách, divadelné premiéry a trilógie, ale aj medzinárodne uznávané krátke filmy.

KINO v A4

Mesiac začína v kine. Hneď prvého apríla premietame nový slovenský film Punk je hned! o pankáčoch žijúcich na hrane ľahostajnosti a idylickej slobody. Inú slobodu hľadá protagonistka ďalšieho nového slovenského filmu, dokumentu Dobrá smrť, ktorý prináša sugestívny príbeh o slobode zomrieť. Apríl sa v KINO INAK bude niesť aj v znamení festivalu krátkych filmov Obernhausen – v rámci turné so svojimi najlepšími “kraťasmi” v Áštvorke prinesie selekciu Artist Films a aj International Competition.

V druhej polovici mesiaca v spolupráci s Príbehom nula uvedieme film Hamburg Grids, ktorý analyzuje postup bezpečnostných zložiek voči demonštrantom v Hamburgu v roku 2017. Politickým a tragickým udalostiam sa venuje aj rumunský film “Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari” ale aj fascinujúci portrét spoločnosti vo filme Svedkovia Putinovi. Na konci apríla sa do našej kinosály vráti tvorba režisérky Claire Denis a jej nový sci-fi film High Life v hlavnej úlohe s Robertom Pattinsonom.

PREDNÁŠKY v A4

Novinka z histórie! V apríli v Kafé A4 štartujeme popri Futurite, Teasingu a prednáškach Paľa Fabuša ďalší cyklus prednášok – tentokrát o slovenskej histórií. Pod názvom Odkazy a v podaní mladého historika Lukáša Krajčíra, ktorý je vedeckým pracovníkom Slovenského historického ústavu Matice slovenskej, sa v prvej prednáške pozrieme na ženské práva a život Hany Gregorovej, ktorá sa už pred vyše sto rokmi angažovala v téme rovnoprávnosti a vzdelávania žien v Československu.

HUDBA v A4

Začiatok mesiaca a jari privítame spolu s hudobníkmi Tashi Wada, Juliou Holter a Corey Fogelom! Až z L.A. prichádza mystická a minimalistická hudba Tashiho Wadu v kombinácií s tvorbou pesničkárky Julie Holter a perkusionistu Corey Fogela. Pripravte sa na akustické experimenty s ladením a rezonanciou a pôsobivo jednoduché a silné hudobné momenty. Večer otvorí slovenský hudobník Michal Vaľko s projektom Line Gate a archaickým nástrojom ninere.

V rozbehnutom apríli sa tešíme aj na koncert v podaní Roman Radkovič Collective z Česka. Roman a jeho kapela budú spievať o našej planéte, žirafách aj Robinovi Hoodovi a hľadať koniec sveta a začiatok hudby.  Aprílová prednáška série Futurit bude špeciálna a veľkonočná. Tematicky sa pozrieme na fenomén Easter Eggs, ktorý poznáme z filmov či videohier. Peter Dolník poodhalí tajomstvá a skryté bonusy v albumoch a nahrávkach naprieč hudobným spektrom. 

MULTI-KULTI v A4

Už tradičné multižánrové podujatie Whatevs (#13!) tentokrát okrem stretávky dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek EVS z celého Slovenska (a všetkých, ktorí sa o tému dobrovoľníctva zaujímajú) prinesie aj premietanie dokumentárneho filmu Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny. Filmový večer sa netradične odohrá v Kafe A4.

DIVADLO a TANEC v A4

K aprílu v Áštvorke už patrí aj festival pohybového divadla a tanca Nudance Fest. V rámci neho sa môžete tešiť na rôznorodé tanečné predstavenia – od psychadelického westernu o pomste, cez experimentálne vysilenie na hranici fyzických možností až po to najlepšie zo študentskej choreografickej tvorby na Slovensku a v Česku; spoločensky aktuálna bude aj premiéra predstavenia kfQM / ME – SA: man shape revised 2019, ktorá sa venuje téme vnímania mužnosti a ženskosti. V rámci festivalu sa uskutoční aj niekoľko diskusií a okrúhlych stolov na tému súčasného slovenského tanca, jeho budúcnosti a medzinárodného exportu.

Začiatok divadelno-tanečného mesiaca v Áštvorke odštartujeme premiérou predstavenia Niveau stable v réžií Lucie Holinovej – o Dunaji, plávaní proti prúdu a neznesiteľnosti neba. Domáce divadlo SkRAT v apríli uvedie najnovšie predstavenie Tiene pochybností ale aj svoje slávne Umri, skap a zdochni…!!! Na dosky Áštvorky sa v apríli vráti aj divadlo Debris, tentokrát s premiérou predstavenia Jób a špeciálnym večerom Trilogy – počas ktorého sa na javisku v špeciálnej úprave vystriedajú hneď tri obľúbené predstavenia Debrisu – Wow!, Únos Európy a Jób.

Príďte k nám osláviť jar a zaplniť dlhé večery kultúrou!