07. mája

Čo predstavuje A4 Zine?

Čo predstavuje A4 Zine? Túto otázku dostávajú naši dobrovoľníci a dobrovoľníčky často počas práce na svojom aktuálnom projekte. Tento článok vám pomôže nájsť odpoveď na to, čo konkrétne tento pojem zahŕňa a nahliadnuť do jeho cieľov a poslania. Predtým, ako sa ponoríme do špecifík A4 Zine, najprv preskúmame, čo je to zine vo všeobecnosti.

Pri vyhľadávaní na internete sa objavujú výrazy, ktoré popisujú zine ako „vydané vo vlastnej réžii“, „nekomerčné“ a majúce esenciu DIY – ziny často slúžia ako platformy pre jednotlivcov alebo kolektívy na zdieľanie ich nápadov, umeleckých diel, príbehov a majú tendenciu pokrývať širokú škálu tém, od osobných naratívov po politické komentáre, pričom ich sprevádzajú umelecké diela v rôznych typoch médií. Ponúkajú tvorcom intímny priestor na vyjadrenie sa.

Ale čo je A4 Zine? A4 Zine nielenže zahŕňa DIY ducha, v určitom smere ho aj presahuje. Vytvorené našimi dobrovoľníkmi*ičkami z Európsky zbor solidarity, každé jedno vydanie je dielom lásky, poháňaným spoločnou vášňou pre kreativitu a komunitu. Odkedy naši bývalí európski dobrovoľníci*čky založili zine v roku 2017, jeho cieľom je byť platformou pre začínajúcich umelcov*kyne so sídlom na Slovensku. Ponúka im príležitosť ukázať svoj talent a spojiť sa s novým publikom. Zine zahŕňa množstvo umelcov*kýň a tém, ktoré odrážajú pestrosť, ktorá prepája umeleckú a kultúrnu komunitu na Slovensku. Medzi umelcami, ktorí sa predstavili v predchádzajúcich vydaniach, patria napríklad textilná výtvarníčka Viktoria Bakušová, fotografka Oksana Sadovenko a mnohí ďalší. Od hudobníkov po fotografov a od maliarov po intermediálnych umelcov – A4 Zine je miestom objavovania.

Či už ide o spoluprácu s umelcami, ktorí vystupujú v A4, alebo o tematické prieskumy kurátorované dobrovoľníkmi*čkami, frekvencia publikovania je špecifická pre každý rok. Niektoré roky vychádzal A4 Zine mesačne, tento rok môžete očakávať dve čísla. Za týchto sedem rokov dobrovoľníci zorganizovali skupinové výstavy s umelcami, ktorí vystupovali v zine alebo jednoducho mali pridanú hodnotu vo forme plagátu, CD alebo malého umeleckého diela. Prečítajte si číslo A4 Zine z apríla 2019 a pozrite si príspevok na Instagrame o minuloročnom zine

Ďalšie číslo A4 Zine VYCHÁDZA ČOSKORO. Zine odštartuje počas veľkého podujatia plného prekvapení, umenia a hudby začiatkom júna. Uistite sa, že si vezmete svoju kópiu buď počas spustenia alebo potom, keď navštívite A4.