03. júna

JÚN v A4!

Posledný mesiac sezóny 2018/2019 je plný programu – aby ste si pred letnou pauzou Áštvorku ešte intenzívne užili. Prinášame kino premiéry, umelecké angažované inštalácie, štyri koncerty, tri SkRATy či detský hudobný workshop a v neposlednom rade po upršanom máji konečne otvárame aj našu terasu vo dvore!

KINO V A4

Na začiatok máme pre vás pripravený dvoj-premietací deň – v nedeľu po Dni detí sa v Kino Inak môžete tešiť na nápaditý dobrodružný film Andreja Kolenčíka s detským obsadením, ktoré sa vydá po stopách denníka Milana Rastislava Štefánika. Večer prídu Posledné večery na Zemi, magický čínsky film o láske a nevyspytateľnej ľudskej pamäti. Okrem Číny sa cez plátno prenesieme aj na ďalšie kontinenty, v rámci pravidelného programu CinemAfrica premietneme film režisérky Pocas Pascoal Tu je všetko v poriadku o dospievaní a skúsenosti kolonizovaných v Lisabone v osemdesiatych rokoch.

Domov sa vrátime dynamickým filmom King Skate v rámci série KineDok, ktorý vťahujúcim spôsobom prináša dejiny skateboardingu a jeho hrdinov v socialistickom Československu ako alternatívu rebelstva voči režimu. Na časy pred pádom Berlínskeho múru si spomenieme aj v bulharskom dokumentárnom filme režisérky Elitzy Guerguievovej, Každý múr je bránou. Nástrahy ideológie a totality poeticky preskúmame v alegorickom filme šťastný Lazzaro o nebezpečenstve jednoduchého zmýšľania v réžií Alice Rohrwacher.

DIVADLO v A4

Pohybovo-vizuálna sólo performance Slávy Daubnerovej rozpráva životný príbeh americkej fotografky Francescy Woodman, ktorá žila a tvorila v New Yorku v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Pôsobivé spracovanie ťaživého príbehu umelkyne uvedieme v repríze na začiatku mesiaca. Domáce divadlo SkRAT odohrá svoje legendárne predstavenie Umri, skap a zdcohni…!!! ako aj troj-monodrámu Mono. A ak ste v marci nestihli vidieť predstavenie Príchod Godota: Love Portrait o láske a zbytočných slovách, druhú šancu budete tiež mať počas reprízy v polovici júna.

Premiérové predstavenie Samuela Chhovaneca, Byť mnou byť vami, sa prostredníctvom príbehov troch rôznych mužov hrá s identitami, osudom a manipuláciou. Hra bola ocenená v súťaži Dráma v rámci festivalu New Drama a netradične využíva možnosti life-camery a videoinštalácie.

HUDBA V A4

Festival Sensorium uskutoční dve zo svojich podujatí v Áštvorke. V predvečer festivalu sa môžete tešiť na intermediálnu performance o rotácií dejín, Everywhen. Siedmeho júna zas americký mediálny umelec Jonathan Reus predvedie sónickú neuro-chirurgiu, teda live-hackingovú audiovizuálnu performance s názvom iMac Muisc. Večer otvorí Fero Király a jeho zvukový DIY live-coding set pri ktorom bude potrebovať aj hračkárske kasio piáno.

V druhej polovici mesiaca sa môžete tešiť na nové a špeciálne predstavenie Cluseter Ensemble-u s názvom Patterns. Hudobno/tanečno/svetelná performance prinesie tri Reichové kompozície v predpremiére. Aj v predposledný júnový víkend zaznie v rámci International Festival of Experimental Music niekoľko výnimočných koncertov. Experimentálne štúdio Bratislava uvedie IMAGO SONORIS – Lost Memories BONSAI GARDEN, privítame francúzskych Studio Forum ale aj medzinárodné zoskupenie Winners Take All v rámci sonicART Concertu.

Posledný júnový Áštvorkový koncert prinesú holandskí The Informals. Audiovizuálna performance je autobiografické dielo, ktoré prináša spojenie dokumentárneho filmu a improvizačných techník v digitálnom veku a zavedie nás až do severného Ruska. Večer odštartuje improvizačný elektronický diel Palmovky (lucia Udvardyová) a Prell-a (Peter Márton).

PREDNÁŠKY v A4

V Kafé A4 tento mesiac privítame umelca Adama Englera a Amnesty International s ich inštaláciou Sloboda Pohybu, kde sa bude diskutovať o migrácií a hľadaní bezpečnej cesty do Európy, a zaznie 33 305 mien ľudí, ktorí na tejto ceste nešťastne zahynuli – aj kvôli ľahostajnosti úradov a tých, ktorí majú väčšie privilégia.

Pravidelný prednáškový cyklus Technika a myslenie s Palom Fabušom sa vráti do Áštvorky s témou miery umenia a pravidiel fantázie. Fabuš bude rozoberať doslovnosť, merateľnosť a subnejtivitu umenia ako takého. Kritické myslenie môžete cvičiť aj na už-pravidelnej prednáške Lukáša Krajčíra, Odkazy, ktorý bude tentokrát rozoberať nadčasové texty Jána Lajčiaka.

Diskusný záver mesiaca prinesie jedenásty diel prednášky Mesto ako politikum o skúmaní potencíalu a rozvoja mesta v dramaturgii Bohdana Smiešku spolu-organizovanej s Local Act.

DETI V A4

V mesiaci, ktorý štartuje dňom detí, nemôže chýbať aj detský program! Okrem pravidelných výtvarných dielní s Monikou Pascoe Mikyškovou “Čo sú to tie IZMY?” sa deti môžu tešiť na hudobný workshop Sonic Pi s Ferom Királym, kde sa bude veľa hrať s tónmi, zvukmi a kompozíciami.

ŠPECI v A4

Posledné podujate WhatEVS pred prázdninami bude venované prezentácií projektov našich zahraničných dobrovoľníčok. Júnové stretnutie bude teda okrem pravidelného meeting pointu ľudí, ktorí absolvujú alebo sa zaujímajú o tému dobrovoľníctva, aj otvorením spoločnej výstavy umelcov a umelkýň, ktoré sa zapojili do dobrovoľníckeho zine-u našich dobrovoľníčok “In and Around”. 

Príďte oslavovať kultúrne a slnečné leto do Áštvorky už v júni!