02. novembra

Október v Áštvorke

Máme veľa tvárí. Tento mesiac dosť tanečnú a literárnu, no nebude chýbať experimentálne divadlo, výtvarné tvorenie, diskusie o architektúre, Bratislave a komunitách, poučné minimalistické hudobné prednášky, výnimočné hudobníčky a samozrejme naše inakšie kino.  

hudobná áštvorka

Začiatok októbra (2.10.) sa bude niesť v znamení geografického a zvukového mixu a výrazných hudobníčok. Japonská producentka Kyoka príde na Slovensko prvýkrát a predstaví svoje šialené zmeny rytmu a pulzu, švédsko-fínska Tsembla zas abstraktné vizuály a atmosféry a večer otvorí domáca Chaosdroid. Silnú ženskú hudobnú zostavu októbrového programu Áštvorky doplní pár dni po nich v rámci literárneho festivalu Novotvar Nada El svojim minimal techno setom (5.10.). Minimalistická elektronická hudba a ambient sa v programe objaví aj v poučnom kontexte. Peter Dolník nám v rámci už tradičného programu Futurit poodhalí zákulisie a históriu tohto niekedy konceptuálneho, inokedy hĺbavého a emocionálneho žánru elektronickej hudby.

V kombinácií s elektronikou v Áštvorkovom októbrovom programe figure aj mnoho inštrumentálnej hudby, gitár, saxofónov, sláčikov, improvizácie ale aj pesničkárstva. Sobotnajšie nepravidelné Impro Café (6.10.) rozozvučí Bea Labíková a Raphael Roter a ich ansábel, tvrdšiu sobotu o dva týždne neskôr pripravia kapely 52 Hertz Whale a Shallov aj s našim barmanom Dominikom za bicími a na konci mesiaca (27.10.) si nenechajte ujsť troj-koncert v podaní hudobníkov projektu Splnený zem, bubeníčky a skladateľky Mikoo a multimediálneho filmového zážitku z dielne umelcov Troi Boglesseoure a Wolf Solent.
literárna áštvorka 
V polovici októbra budeme už tradične diskutovať o poézií demokracie a vplyve politických osobností na českú a slovenskú angažovanú literatúru – tentokrát skúmajúc posolstvo Woodrowa Wilsona (15.10.).
tanečná a divadelná áštvorka
Do (súčasného) tanca nám v októbri v Áštvorke bude hneď niekoľkokrát – aj vďaka Medzinárodnému festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, v rámci ktorého uvedieme napríklad oceňované a vyčerpávajúce predstavenie Terezy Hradlíkovej a kolektívu, Švihla (14.10.) o fascinácií z prekonávania vlastných fyzických limitov či presné choreografie Rity Góbi v predstavení Volitant (19.10.).  Z domácej tvorby sa predstaví Divadlo študio tanca BB s Prevahou dobrého (11.10.) a neskôr Tomáš Danielis s performanciou Game (21.10.) o stratégiach moci a dominancií v kolektíve. Na konci októbra privítame Poľské divadlo tanca a ich predstavenie Žatva (30.10.), spájajúce klasickú literatúru a folklórne rituály.
Domáce Divadlo SkRAT nás presvedčí o sile svojho repertoáru aj výrazu v októbri hneď päťkrát (3 9 16 22 26) – predstaveniami Stredná Európa ťa miluje, Mono, Extrakty a náhrady, Rozlúčka s pohybovým aparátom a TAbu. V druhej polovici mesiaca sa v našom programe objaví divadelný festival Drama Queer a s ním aj tanečné predstavenie Jiřího Bartovaneca Entropy (23.10.). Divadlo J.K.Tyla z Plzne a Tygr v tísni z Prahy zas predstavia dilemy a vnútorné konflikty Talentovaného pána Ripleyho (24.10.) ale aj maminkiných synáčkov (25.10.).
výtvarná áštvorka 
Piatok dvanásteho otvoríme výstavu mladej maliarky Nikoly Šušovičovej, Nezachytať. Odtlačky, stopy a náznaky a prázdno a bez-slovnosť (12.10.). V októbri sa v našich priestoroch s výtvarným umením stretnú hneď štyrikrát aj tí najmladší – prostredníctvom už tradičných Čo sú to tie IZMY? dielní pod vedením umelkyne Moniky Pascoe Mikyškovej.
filmová áštvorka
Kino Inak ponúkne, ako inak, svieži mix svetovej kinematografie. Október začneme (1.10.) životopisným filmom mapujúcim znovuzrodenie legendárnej speváčky Nico v réžií Susanny Nicchiarelli. Výrazným dokumentárnym filmom jesennej dramaturgie je aj rumunská snímka Mŕtvy národ režiséra Radu Jude (8.10.), otvárajúca bolestivé témy antisemitizmu a holokaustu v Rumunsku. V minulosti svoje príbehy hľadá aj Pawel Pawlikowski, ktorého nový film Studená vojna (7.10.) sleduje príbeh lásky odohrávajúci sa v povojnovej Európe. Nový film režiséra Mathieu Amalrica, Barbara (10.10.) premietneme v rámci programu film x art, ktorý sa zameriava na výtvarné umenie a jeho prepojenie s tým filmovým. Ku koncu mesiaca premietneme oceňovaný japonský film Zlodeji od režiséra Hirokazu Koreeda (28.10.) či Tvár Małgorzaty Szumowskej (31.10).
Tešíme sa na vás každý deň!