29. apríla

Desaťročie solidarity: Predstavujeme tohtoročné ESC dobrovoľníčky

Od roku 2014 hostila Áštvorka takmer štyridsať dobrovoľníkov a dobrovoľníčok z celej Európy prostredníctvom programu Európskeho zboru solidarity (ESC), čím podporuje dynamický ekosystém rozmanitosti a spolupráce. Títo dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa začleňujú do vzrušujúceho života ako Áštvorky, tak aj Bratislavy. Zvyčajne počas obdobia jedného roka pracujú na rozvoji súboru zručností a dozvedia sa viac o špecifikách nezávislého kultúrneho centra v oblastiach ako produkcia, marketing, organizácia podujatí, či programovanie. V januári sme privítali fotografku Amelie z Francúzska, Eduardu z Portugalska, ktorá má na starosti video, dobrovoľníčku technickej podpory Paulu zo Španielska a dobrovoľníčku PR & marketingu Anete z Lotyšska.

ESC je program mobility EÚ pre mladých ľudí vo veku od 18 do 30 rokov, ktorí sú dobrovoľníci, podporujú komunitu a zlepšujú svoje zručnosti počas projektu trvajúceho až 12 mesiacov. Do projektu sa vedia zapojiť v zahraničí alebo v ich vlastnej krajine. Prečítajte si viac o ESC v Áštvorke.

V tomto článku sa naše nové dobrovoľníčky predstavia a ponoria sa viac do svojich vášní, inšpirácií a dokonca aj nádejí. Takže sa pohodlne usaďte a čítajte ďalej, aby ste spoznali tieto úžasné osoby.

Anete

Ahojte všetci! Dovoľte mi predstaviť sa – volám sa Anete, PR & marketing ESC dobrovoľníčka pre rok 2024. Pôvodom som z Rigy v Lotyšsku, následne som niekoľko rokov žila v Tallinne v Estónsku. Po tom, čo som sa ponorila do kultúrneho života a hudobnej scény Tallinnu a získala bakalársky titul na Tallinskej univerzite, som teraz nadšená, že môžem objavovať kultúrne divy Bratislavy.

Hudba, najmä hip-hop, mi pulzuje v žilách a navštevovanie koncertov alebo práca na nich je to, čo ma iskrí. Som veľkým zástancom a podporovateľom estónskej rapovej scény (dokonca som tejto téme venovala svoju diplomovú prácu a prezentovala som ju na European Hip-Hop Studies Network Conference v Brne v septembri). Tým sa však moje záujmy nekončia – baví ma aj sledovanie basketbalu a skateboardingu.

Ak nie som v Áštvorke, s najväčšou pravdepodobnosťou som v príjemnej kaviarni, vychutnávam si cappuccino s ovseným mliekom a prechádzam cez sociálne siete alebo čítam, poprípade vypĺňam tabuľku (tabuľky mám veľmi ráda). Rada vás spoznám, takže neváhajte a oslovte ma, či už ide o rozhovor o hudbe, športe, kultúre alebo o čomkoľvek inom.

Amélie

Ahoj, som Amélie a do Áštvorky som prišla z Francúzska. V Áštvorke pôsobím ako fotografka. Rada sa zaujímam aj o videografiu, rada objavujem nové filmy a filmárov rôzneho pôvodu. Celkovo som nadšená umeleckými praktikami. Jedným z mojich snov je zvládnuť veľkú cestu okolo sveta! Skrátka, myslím, že rada objavujem…

Paula

Ahoj! Som Paula zo Španielska. Tento rok som novou dobrovoľníčkou v oblasti techniky a produkcie. Mala som to šťastie, že som vyrastala v dome plnom milovníkov filmu, takže záujem a vášeň pre kinematografické umenie ma sprevádzali už od malička. Vďaka tomuto som študovala a následne získala diplom z audiovizuálnej komunikácie.

Pracovala som vo viacerých krajinách, napríklad v Maroku, Holandsku, Taliansku a Portugalsku. Toto všetko ma ako človeka obohatilo. Rovnako ako moje profesionálne zázemie mi umožnilo pochopiť, že moja túžba tvoriť a moja vášeň pre video formát musia byť súčasťou mojej kariéry.

Chcem, aby moja skúsenosť z roku života na Slovensku bola príležitosťou rásť, učiť sa a plniť si ten či onen sen. Nech je to plné svetiel, koncertov, PC 500, filmov, kamier a akcie. Poďme teda spolu prísť na to, čo všetko nám vie Bratislava a Áštvorka ponúknuť!

Ak by som sa mala opísať jedným slovom, myslím, že by som si vybrala: Svitanie. Myslím si, že sa musíte počas cesty niekoľkokrát znovu objaviť, priniesť pozitivitu a veriť v seba viac ako ktokoľvek iný. Samozrejme, priniesť svetlo ostatným. Ak nie som v Áštvorke, môže to byť preto, že s vami pozerám filmy, smejem sa alebo tvorím.

Eduarda

Ahojte! Volám sa Eduarda, pochádzam z Brazílie, ale posledné roky som žila v Portugalsku, ktoré považujem za svoj druhý domov.

Nedávno som ukončila štúdium kinematografie a odvtedy pracujem ako filmárka. Som nadšená z kinematografie a preto o to viac sa teším, že sa môžem pripojiť k tímu Áštvorky pri natáčaní kopy kreatívnych projektov. Moja guilty pleasure sú zaujímavé svetlá a parastroj.


Jar rýchlo vymenila zimu a naše dobrovoľníčky boli zaneprázdnené a ponorené nielen do podujatí v Áštvorke, ale stihli absolvovať aj niekoľko workshopov. Prehĺbili si znalosti a zručnosti v oblastiach ako grafický dizajn, svetelný dizajn, fotografia a video. Čoskoro pridávame náš pripravovaný článok, kde si povieme viac o workshopoch a dojmoch, ktoré si z nich dobrovoľníci odniesli.

Od pútavých videí a neuveriteľných fotografií až po moderný obsah sociálnych médií. Všetko dôležité nezmeškáte, ak nás budete sledovať na sociálnych sieťach A4 (Instagram a Facebook) a prihlásite sa na odber A4 TV.